Uczniowie » 2018/2019 » Klasa I

Klasa I

KLASA I  to my!

wychowawca klasy; Zofia Kasprzycka-Haranek

uczniowie; Paulina Wójcik, Julia Wróbel,  Szymon Dura, Gabriel Gajda, Tomasz Maciuga, Paweł Wiercimak, Adrian Kulawiak, Wiktor Wielgus.

Naszym hasłem jest myśl patrona szkoły  ,, Lata dziecięce są górami, z których rzeka bierze swój poczatek, rozpęd i kierunek"


 

W tym roku szkolnym realizujemy programy:

-,,Odblaskowa szkoła”- promowanie bezpieczeństwa,

-,, Akademia bezpiecznego Puchatka"- poznawanie sytuacji niebezpicznych i sposobów  reagowania,

-,,Wystawa pamiątek z przeszłości”- przedsięwzięcie,

- ,,Gang  Słodziaków”- program promujący czytelnictwo,

-,,Zdrowo jem więcej wiem”- promowanie zdrowego żywienia,

-,,Ratujemy uczymy ratować”- udzielanie pierwszej pomocy,

-,,Spotkanie ze sztuką”- innowacja pedagogiczna,

Wydarzenia z życia klasy:

Wrzesień:

- Pierwsze spotkanie z wychowawcą i klasą po wakacjach. Wakacyjne wspomnienia i pamiątki.

Spacer po okolicy – obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie oraz utrwalanie zasad ruchu drogowego i pieszego. Wdrażanie do bezpiecznego poruszania się po drodze.

- Udział w "Święcie pieczonego ziemniaka"  przy ognisku, pieczenie kiełbasek i ziemniaków. Zajęcia terenowe w lesie - obserwacja roślin, drzew i zwierząt.

-W ramach zajęć świetlicowych wspólne czytanie przygód ,,Gangu Słodziaków”, wykonywanie ilustracji do danej przygody lub tworzenie własnej.

- Podjęliśmy przedsięwzięcie zorganizowania wystawy pod hasłem ,,Pamiątki z przeszłości”, w związku z tym szukamy na strychach w szafach, kufrach pamiątek naszych przodków.

- 21 września w piękne piątkowe popołudnie chętni uczniowie wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w patriotycznym plenerze ,,Moja Mała Ojczyzna w barwach jesiennych”. Przy pięknej zabytkowej budowli Willi rozłożyli sztalugi, wybrali materiały plastyczne i przystąpili do dzieła. Powstało wiele prac wykonanych różnymi technikami. Wytwory młodych adeptów sztuki można podziwiać w szkolnej galerii prac. Wszystkim uczestnikom pleneru gratuluję, a rodzicom dziękuję za poświęcony czas.

-Podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy gazetkę ścienną przedstawiającą bohaterów ,,Gangu Słodziaków”.

Październik: 

Uroczyste ślubowanie  podczas którego uczniowie prezentowali wiersze i piosenki, które  potwierdzają gotowośc do podjęcia nauki w szkole. Wiedzą jak należy się zachowywać w szkole, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, znają nazwę swojej szkoły, swojej ojczyzny , godło, flagę, hymn.  Z dumą i godnośćią jaką przystoi uczniom naszej szkoły złożyli ślubowanie i pasowanie na uczniów klasy I wobecności dyrektora szkoły, rodziców i całej społeczności szkolnej. 

-Udaliśmy się do ogrodu i sadu jednej z mieszkanek naszej miejscowości. Tam mogliśmy podziwiać pięknie zagospodarowany ogród pełen kwiatów, roślin i krzewów.

-W ramach programu ,,Gangu  Słodziaków” zaprosiliśmy do wspólnego czytania uczniów z klasy 0. Przedstawiliśmy im głównych bohaterów programu-mieszkańców lasu. Zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę. Odegraliśmy krótkie scenki z życia Słodziaków i przystąpiliśmy do wspólnego czytania. Oczywiście było to wzorowe, głośne czytanie przygotowane przez uczniów naszej klasy. Spotkanie z młodszymi kolegami uważamy za udane. Postanowiliśmy odwiedzać ich częściej oraz zapraszać do naszej klasy na wspólne czytanie.

- 22 października byliśmy na wycieczce w Lanckoronie. Tam spotkaliśmy się z uczniami klasy III tamtejszej szkoły. Spotkanie miało charakter integracyjny. Nawiązaliśmy wiele znajomości. Uczniowie z Lanckorony opowiedzieli nam o patronie ich szkoły Królu Kazimierzu oraz przedstawili historię Konfederacji Barskiej broniącej honoru i niepodległości na tych terenach w latach 1769-72. Na wspólnych zabawach integracyjnych czas nam szybko miną. Z żalem rozstaliśmy się aby kolejno udać się do Teatru animacji lalkowej Krzysztofa Falkowskiego”. Tam pan Krzysztof w sposób bardzo ciekawy opowiedział nam o swojej pracy artysty, aktora, lalkarza, który z pasją realizuje swoje marzenia wykonując lalki, a zwłaszcza marionetki i wystawiając różne przygotowane przez siebie sztuki lalkarskie. W jednej z nich braliśmy udział. Obejrzeliśmy muzyczny występ marionetek: Elvisa  Presleya, Michaela Jacksona, Tiny Turner. Następnie odbyły się warsztaty podczas, których w grupach wykonywaliśmy sznurkowe marionetki. Gdy lalki były gotowe to każda grupa prezentowała własny układ taneczny ze swoją lalką. Zrobiliśmy wiele zdjęć i filmików. Spotkanie z Lanckoroną zakończyliśmy długim spacerem zwiedzając i podziwiając stare, zabytkowe domy, uliczki, kościół, ryneczek, wille oraz historyczne ruiny zamku Kazimierzowskiego z XIV wieku. Wycieczkę uważamy za udaną ,,superowską”- jak to powiedział jeden z uczestników.

 

- Braliśmy udział w spotkaniu z policjantką z Komendy Policji w Wadowicach w ramach akcji "Odblaskowa szkoła". Odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz konieczności noszenia elementów odblaskowych. Pani policjantka wręczyła dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu plastycznego zorganizowanego przez naszą szkołę: ,,Jestem  widoczny na drodze”.

-Wspólnie z klasą  III już po raz drugi zorganizowaliśmy zajęcia w terenie pod hasłem: ,,Bądź widoczny i odblaskowy na drodze”. Z wykonanymi wcześniej odblaskowymi transparentami z hasłami o treści bezpieczeństwa oraz potrzeby noszenia odblasków przemaszerowaliśmy ulicami naszej wsi. Ubrani w kamizelki odblaskowe, ze śpiewem na ustach daliśmy wyraz temu, że chcemy się czuć bezpieczni i być widoczni na drodze. Oczekujemy również od kierowców odpowiedniej postawy, zachowania ostrożności gdy przejeżdżają obok naszej szkoły.

-Gromadzimy stare przedmioty na wystawę ,,Pamiątki z przeszłości”. Przeprowadzamy wywiady z babcią i dziadkiem na temat ich zabaw z dzieciństwa oraz czytanych książek.

- W pięknych i orginalnych strojach bawiliśmy się podczas szkolnej, odblaskowej dyskoteki. Uczestniczyliśmy w konkursie na najbardziej odblaskowy strój. 

- Braliśmy udział w szkolnym konkursie plastycznym ,,Jestem  widoczny na drodze”- Zuzia zajęła I miejsce,  Julia Zawiła II miejsce, Szymon Partyka III miejsce- Gratulujemy!

- 26 października pojechaliśmy do sąsiedniej szkoły w Łękawicy. Tam uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim zorganizowanym z pisarzem Pawłem Beręsewiczem, a na zajęciach świetlicowych odbył się konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze, który odbywał si e w grupach mieszanych klas I-III.

- Porządkowaliśmy groby nieznanych żołnierzy w pobliskich lasach.

 Listopad:                                   

- 8 listopada  braliśmy udział w uroczystym otwarciu wystawy ,,Pamiątek z przeszłości” zorganizowanej w naszej szkole.

We wrześniu wspólnie z uczniami klas młodszych i starszych podjęliśmy przedsięwzięcie zorganizowania wystawy ,, Pamiątek z przeszłości”. Okazało się, że w skrzyniach, starych szafach oraz na strychach można znaleźć prawdziwe skarby. Z udziałem rodziców udało się zebrać wiele cennych pamiątek. Dzisiaj mamy wysoko rozwiniętą technikę, ale jeszcze 50-60 lat temu nie było tak dobrze. Zgromadzone na wystawie stare sierpy i cepy opowiadają o żniwach, maselnice o produkcji masła, ręczne młynki, lampy naftowe, żelazka na duszę, tarła do prania o braku elektryczności, a wojskowe pasy, bagnety, zdjęcia dokumenty przypominają o losach wielu żołnierzy i cywilów, którzy polegli walcząc o wolność naszej ojczyzny. Stare książki, zeszyty, świadectwa to szkolne pamiątki rodziców, dziadków i pradziadków. Udało się zgromadzić dokumenty pochodzące z czasów zaborów oraz okresu międzywojennego, przedwojenne maszyny do szycia, maszyny do pisania, gliniane naczynia, sztućce, akcesoria kuchenne. Wszystkie te przedmioty są bardzo cenne przywołują wspomnienia, świadczą o przeszłości naszych przodków. Dlatego poprzez tę wystawę chcemy ocalić od zapomnienia chociaż małą namiastkę naszej ,, Małej Ojczyzny”. Przybliżyć  zwyczaje, tradycje, gwarę i atmosferę życia codziennego naszych przodków. Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom, którzy aktywnie przyczynili się do zorganizowania tak pięknej wystawy.

- Uczestniczyliśmy w wieczornicy zorganizowanej przez przedszkolaków z okazji 100- rocznicy  odzyskania niepodległości.

- Otrzymaliśmy wyróżnienie  w  klasowym konkursie ,,Pieśni patriotycznej”, prezentując piosenkę ,,Nasza Najpiękniejsza"

- Realizujemy program edukacji zdrowotnej ,,Zdrowo jem, więcej wiem”. W ramach tej akcji poznaliśmy zasady zdrowego żywienia, budowaliśmy piramidę zdrowia, wykonaliśmy soki owocowo-warzywne połączone z degustacja i oceną walorów smakowych i zdrowotnych, wykonaliśmy rekwizyty do inscenizacji wiersza ,, Na straganie".

  Grudzień:

- 6 grudnia odwiedził naszą klasę Święty Mikołaj. Przywitaliśmy go piosenkami i wierszykami. Mikołaj obdarował nas prezentami. W zamian otrzymał od nas  wcześniej przygotowane laurki i drobne upominki. 
- 7 grudnia wybraliśmy się do Filharmonii Futura w Krakowie na spektakl multimedialny pt. "Do Betlejem - oratorium na Boże Narodzenie". To było wspaniałe widowisko muzyczne, które opowiadało historię przyjścia na świat Dzieciątka Jezus. Zamiast tradycyjnych jasełek mieliśmy przyjemność wysłuchania współczesnych kolęd z muzyką na żywo. Oprócz orkiestry wystąpił chór i soliści, którzy pięknie śpiewali. To była udana wycieczka!

 W okresie przedświatecznym ubraliśmy choinkę w klasie i spiewaliśmy kolędy. 

Wspólnie dekorowaliśmy pierniczki, malowali bombki  i pakowali w ozdobne  opakowania jako prezent świateczny.

19 grudnia pojechaliśmy do Domu Spokojnej Starości z choinką- darem od Nadleśnictwa z Suchej Beskidzkiej iwłasnoręcznie wykonanymi ozdobami i występem jasełkowym. 

21 grudnia odbyła się szkolna wigilia na której nie zabrakło życzęń, kolędowania i poczęstunku. W tym dniu wystawialiśmy z klasami II i III widowisko obrzędowo-muzyczne ,, Gwiazdo prowadż"

Styczeń

Witamy w Nowym 2019 roku i wzajemnie życzymy sobie samych wspaniałych dni,  nisamowitych przeżyć podczas wspólnego odkrywania wiedzy, usmiechu, radości i sukcesów tych małych i tych  które ukształtuja nasza przyszłość. 

W pierwszych dniach stycznia odwiedziliśmy mieszkanke naszej wsi, wspaniałą babcię i osobę niezwykle ciepła i życzliwą wszystkim. Złożyliśmy jej życzenia i zaśpiewaliśmy kolędy. 

Spadł śnieg, zimno, mróz, wokoło biało. My cieszymy się i  idziemy na spacer. Lubimy zabawy zimowe na śniegu. Uczymy się jak bawić się bezpiecznie i czego unikać i jak wezwać pomoc w razie zagrożenia.

11.I 2019 r. zaprosiliśmy naszych Dziadków i Babcie na wspólne świętowanie  Dnia Babci i Dziadka. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy ,, Jasełka obrzędowe: oraz wiersze i piosenki dla dziadków. Nie zabrakło również życzeń i upominków. Frekwencja dopisała, dziadkowie byli bardzo wzruszeni i zadowoleni co utwierdza w przekonaniu, że  nasze działania w tym zakresie są potrzebne.

12-28 I 2019 r. feria zimowe ;życzę wspaniałego wypoczynku i wspólnych z rodziną zabaw na śniegu.

 

Luty:

Realizując działania innowacji pedagogicznej ,,Spotkanie ze sztuką” nauczyliśmy się tańca z pomponami oraz wykonaliśmy metodą orgiami upominki dla Babci i Dziadka.

-W ramach spotkań integracyjnych  oraz rozwijania kompetencji czytelniczych i językowych przeczytaliśmy  kolejne rozdziały przygód Słodziaków.

-11.I 2019 r. zaprosiliśmy naszych Dziadków i Babcie na wspólne świętowanie  Dnia Babci i Dziadka. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy ,, Jasełka obrzędowe: oraz wiersze i piosenki dla dziadków. Nie zabrakło również życzeń i upominków. Frekwencja dopisała, dziadkowie byli bardzo wzruszeni i zadowoleni co utwierdza w przekonaniu, że  nasze działania w tym zakresie są potrzebne.

-Braliśmy udział w konkursie plastycznym  w GOK Stroniu ,, Cztery pory roku- Zima". Gratulujemy Julii  Wróbel  zajęcia III miejsca w tymże konkursie ,,Zima”. Na słowa uznania zasługują wszystkie prace wykonane na konkurs i ich autorzy.

-W ramach rozwijania kompetencji językowych i czytelniczych odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Pani Iza przygotowała dla nas ciekawe zajęcia- omówiła cały księgozbiór oraz udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania. Warto wspomnieć, że  wypożyczyliśmy pierwsze książki do samodzielnego czytania.

-W ramach programu: ,,Zdrowo jem więcej wiem” spotkaliśmy się z literackimi bohaterami- Słabeuszkiem i Siłaczem, którzy pouczali nas jak zdrowo się odżywiać i spędzać wolny czas.

Podczas zabawy karnawałowej świetnie się bawiliśmy.

Marzec:

-4 marca byliśmy w CK w Wadowicach na spektaklu muzycznym pt. ,,Co piszczy w trawie”. Opowieść o owadach żyjących w przyjaźni wszystkim się bardzo podobała. Przedstawienie miało charakter profilaktyczny.

- 8 marca chłopcy z naszej klasy nie zapomnieli o dziewczynkach i swojej PaniŚmiech

-26 marca odwiedziła nas pani z policji, która przypomniała nam o zasadach bezpieczeństwa w szkole, domu i na drodze. Przypomniała o konieczności noszenia odblasków i kamizelek odblaskowych.

-Integrując się z klasą I i III przeprowadziliśmy wspólne warsztaty na temat patrona naszej szkoły- Janusza Korczaka, podczas których poznaliśmy prawa dziecka i wykonaliśmy pudełka skarbów.

- 28 marca odbył się Dzień Patrona. Najpierw na świetlicy obejrzeliśmy przedstawienie o naszym patronie.  Następnie malowaliśmy portrety Janusza Korczaka, tworzyliśmy plakaty, a na końcu graliśmy w "Dwa ognie". Podczas podsumowania naszych działań  zaprezentowaliśmy samodzielnie wykonane ,,pudełka skarbów”. To był ciekawy i pracowity dzień!

-29 marca byliśmy na wycieczce. W Centrum  Kultury w Wadowicach obejrzeliśmy przedstawienie ,,Titelitury” według baśni  Braci Grimm.

 

Kwiecień:

-3 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Tego dnia wspólnie z klasą I i III wykonywaliśmy pyszne i zdrowe kanapki. Braliśmy udział w zajęciach z panią dietetyk, pochwaliliśmy się swoimi działaniami na rzecz zdrowia  i profilaktyki.

- Założyliśmy parapetowy ogródek warzyw i ziół- prowadzimy obserwację wzrostu roślin.

-Wykonaliśmy ozdoby świąteczne - koszyczki z rzeżuchą i kolorową pisankę- kreatywność na 6.Uśmiech

- Uczyliśmy sie wielu piosenek wiosennych z elementami tańca.

-12 kwietnia przygotowaliśmy uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Małym aktorom gratuluję pięknego występu, a Rodzicom dziękuję za przygotowanie strojów. 

 -Uczestniczyliśmy w apelu zorganizowanym z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Maj

Uczestniczyliśmy w SZkolnym Dniu Zawodów podczas którego poznawaliśmy zawody; pielęgniarki, weterynarza, krawcowej, bankowca, spawacza i księgowej.

Uczestniczyliśmy w spotkaniu z samorządowcami naszego regionu, podczas którego poznaliśmy pracę samorządowca i sołtysa wsi, główne zadania radnego w gminie i w powiecie. Poszerzyliśmy wiedzę na temat gminy i powiatu.

Byliśmy na wycieczce w Stryszawie, gdzie braliśmy udział w warsztatach ceramicznych i plastycznych. Oglądaliśmy film edukacyjny o powstawaniu ludowej drewnianej zabawki. Obejrzeliśmy wystawę zabawek  drewnianych wykonywanych przez twórców ludowych ze Stryszawy. Na koniec pobawiliśmy sie zabawkami. 

Uczymy sie tańców  i piosenek na Dzień Rodziny oraz przygotowujemy upominki dla rodziców.

Obserwujemy rozwój przyrody wiosną. Bierzemy udział w konkursie plastycznym-,, Cztery pory roku-wiosna", a paulinka Wójcik zajęła III miejsce dlatego jej gratulujemy. Dziękuję za wszystkie wykonane prace, które z pewnością znajdą miejsce w galerii domowej uczniów, bo są piękne.

 

 


 


2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2018-11-25  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
2019-01-02  
spotkanie z seniorem
2019-01-27 spotkanie z seniorem 
zabawy na śniegu
2019-01-27 zabawy na śniegu 
dzień Babci i Dziadka
2019-01-27 dzień Babci i Dziadka 
zabawy zimowe
2019-01-27 zabawy zimowe 
zioła w naszym domu
2019-05-27 zioła w naszym domu 
2019-05-27  
2019-05-27  
2019-05-27  
2019-05-27  
2019-05-27  
2019-05-27