Przejdź do treści
4
3
Przejdź do stopki

Zdrowo jem, więcej wiem

Treść

Klasy I-III przystąpiły do  13 edycji  ogólnopolskiego projektu  edukacji zdrowotnej ,,Zdrowo jem ,więcej wiem!”

Projekt objęła  honorowym patronatem Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Cele projektu:

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Staramy się również  informować  rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Etap wiosenny poświęcony jest tematyce śniadań oraz przeciwdziałaniu marnowania żywności. Śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia. Ma ono ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu dziecka podczas całego dnia w szkole. Codzienne wybory (rodziców, a także dzieci) produktów spożywanych na śniadanie mają wpływ na zdrowie dzieci, ich sprawność intelektualną oraz fizyczną.

Zespoły mają do wykonania sześć zadań:

•             Lekcja: Stawiam na śniadanie

•             Konkurs: Najlepszy zestaw na śniadanie

•             Lekcja: Nie marnujemy żywności

•             Konkurs: Nie marnujemy żywności

•             Forum: Bez śniadania nie ma nauczania

•             Dzielimy się wiedzą: Śniadania, nie marnujemy żywności

Zespoły klasowe  zrealizowały już dwa zadania:

     Zajęcia: Stawiam na śniadanie. Praca polegała  na przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych i przekazaniu dzieciom wiedzy na temat zależności między sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną, a stanem zdrowia i samopoczuciem. Zdobyta wiedza ma przyczynić się do uczenia dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie.

      Konkurs: Najlepszy zestaw na  śniadanie. Zadaniem uczniów było  przygotowanie  zdrowego śniadania podczas zajęć praktycznych, a następnie wykonanie rysunku z opisem zdrowego pierwszego i drugiego śniadania dla ucznia.

Dalsze działania będą prowadzone  do maja. Raporty z działań zostaną przesłane do maja. Najlepiej  przeprowadzone zajęcia, raportowane przez uczestników projektu, nagrodzi komisja konkursowa.

Powodzenia!

 

Filmy

18463