Wydarzenia

2022-05-13

Szkolna wycieczka do Ogrodzieńca


Administrator


Ciepła pogoda sprzyja wycieczkom. Postanowiliśmy wykorzystać sprzyjającą pogodę i pojechaliśmy na wycieczkę do Ogrodzieńca -uczniowie klas I-VIII pod opieką wychowawców.

 Wykorzystaliśmy na ten cel nagrodę pieniężną  przekazaną dla szkoły w kwocie 3 tys. zł, otrzymaną za zajęcie 2 miejsca podczas zbiórki makulatury na terenie Gminy Stryszów.

               Ogrodzieniec to popularna i atrakcyjna miejscowość turystyczna w województwie śląskim, w centralnej części wyżyny krakowsko-częstochowskiej, popularnie zwanej Jurą. Gmina Ogrodzieniec, a dokładniej Podzamcze z roku na rok zyskuje nowe atrakcje turystyczne, czym pretenduje do najbardziej atrakcyjnej miejscowości w Polsce dla rodzinnej turystyki.

Przez cały rok do Ogrodzieńca chętnie i tłumnie przybywają turyści, a właściwie do Podzamcza, położonego 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Ulokowane są tutaj ruiny XIV-wiecznego, wspaniałego zamku Bonerów, świetnie wkomponowanego w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego (504 m n.p.m.).

              Głównym celem wycieczki było zwiedzanie pod czujnym okiem przewodnika ruin zamku, który zrobił na nas niesamowite wrażenie. Podzieleni na dwie grupy poznaliśmy dzieje tego miejsca. Każda z grup wzięła udział w warsztatach. Grupa uczniów młodszych projektowała i wykonała herby pod opieką organizatorów tych zajęć i wychowawców. Dowiedziała się, czym zajmuje się heraldyka. Uczniowie starsi projektowali rysunki na torbach bawełnianych wg własnych pomysłów. Ci, którym zabrakło pomysłu lub umiejętności, zaoferowano gotowe wzory do odrysowania. Motywem przewodnim zajęć praktycznych był zamek i  nawiązania do niego.

               Potem w pięknej scenerii Ogrodzieńca przeszliśmy na Górę Birów, gdzie znajduje się osada średniowieczna. Uczniowie poznali najstarsze legendy związane z tym miejscem. Kondycja uczniów klas najmłodszych była imponująca i zadziwiała szczególnie opiekunów grup, bo piesza część trasy wycieczki wymagała sporego wysiłku ze strony uczestników. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni nowych, wspaniałych wrażeń.

2022-05-16  
2022-05-16  
2022-05-16  
2022-05-16  
2022-05-16  

powrót do listy aktualności