Wydarzenia

2019-09-26

#CODEWeek co to jest?


Julia Dura


Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym również w Polsce, będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły, rodziców, kolegów, koleżanki, wszystkich chętnych.

Jaki cel tego #CODEWeek?

Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania jak również zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami, programowaniem i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – najmłodszych uczniów, dzieci, po najstarszych członków rodziny. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  

Po co uczyć dzieci programowania?

Po co nam to programowanie?  To przede wszystkim nauka, która daje szansę na zdobycie kompetencji – kluczowychniezwykle przydatnych w dorosłości. Wbrew popularnej opinii - programista to nie człowiek, który cały czas siedzi przed komputerem i pisze setki linijek kodu, programista przede wszystkim skupia się na ćwiczeniu logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom (i wielu dorosłym) poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Praca w zespołach, czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić także kompetencje społeczne. Nie trzeba być mistrzem z przedmiotów ścisłych, by być świetnym programistą. Dajemy słowo – humaniści także sobie poradzą.

Programowanie to frajda!

Patrząc na poprzednie edycje tej inicjatywy - z roku na rok coraz więcej chętnych podejmuje tego wyzwania. Przez dwa tygodnie w całej Polsce zorganizowano ponad pięć tysięcy wydarzeń. Mamy nadzieję, że pierwsza nasza przygoda ze szkolnym programoaniem, na stałe wpisze się w kalendarz naszych wyzwań. Na kogo liczymy najbardziej – oczywiście na uczniów, nauczycieli i rodziców. Bez Was nic się nie uda.

 Krok po kroku

Inicjatywę rozpoczynamy 5 października o godzinie 8.00 - apelem, na którym zostaną przedstawione cele tej idei. 

  • #CODEWeek rozpoczynamy oficjalnie od 9 października od godz. 8:00
  • Dzielimy się na 2 zespoły wiekowe - grupa młodsza, czyli uczniowie kl. I - III wraz z wychowawcami i grupa starsza - czyli klasy IV - VIII wraz z wychowawcami. 
  • Obie grupy wiekowe przeznaczaja w tym dniu po 3 godziny na zajęcia według przygotowanych scenariuszy.
  • 10 października opiekun świetlicy Pani Barbara Grygiel przeprowadzi Turniej Gier Planszowych.
  • 11 października dniem pod hasłem: "Pograj ze mną Babciu, Dziadku". Młodsi uczniowie będą chcieli zachęcić swoich dziadków do obsługi smartfonu, tabletu oraz komputera.
    Odpowiedzialni:wychowawcy kl. I - III
  • 15 października Szkolny Turniej Szachowy - odpowiedzialny Pan Paweł Podlaszewski.
  • 18 października podsumowanie #CODEWeek, gra terenowa, wykorzystanie kodów QR- odpowiedzialna Pani Kamila Bilska Paździora, Pani Grażyna Potoniec.

 

Wydarzenia te będziemy na bieżąco umieszczać na szkolnej stronie z tagiem #CODEWeek jak również na stronie www.codeweek.eu/events.

 

Aktualizacja:


Przebieg całego zdarzenia publikujemy na stronach:

http://spdabrowka.iap.pl/news,_osewyzwanie

http://spdabrowka.iap.pl/news,codeweek_turniej_gier_planszowych

 http://spdabrowka.iap.pl/news,codeweek_pograj_ze_mna_babciu_i_dziadku_na_komputerze_tablecie_smartfonie

http://spdabrowka.iap.pl/news,osewyzwanie_-_mobilna_pracownia_multimedialna-

http://spdabrowka.iap.pl/news,_ose_hero-1

2019-09-26  

powrót do listy aktualności